Beverīnas novads

Beverīnas novads izveidots 2009.gada 1.jūlijā administratīvi teritoriālās reformas rezultātā, apvienojot Brenguļu, Kauguru un Trikātas pagastus, katru ar savu bagātu vēsturi un tradīcijām. Skatoties  sensenā pagātnē šī ir bijusi Tālavas novada daļa, kurā atradusies valdnieka Tālivalža gandrīz mītiskā Beverīnas pils – meklēta, neatrasta, joprojām vilinoša. Vēlākos gadsimtos bijušā Trikātas pilsnovada daļa, bet pavisam nesen Trikāta bija Valkas rajonā, bet Brenguļi un Kauguri Valmieras rajonā. Novadam ir izdevīgs ģeogrāfiskais novietojums. Tas robežojas ar Latvijas Republikas nozīmes pilsētu Valmieru. Tāpat Beverīnas novads robežojas ar Burtnieku, Kocēnu, Priekuļu, Smiltenes un Strenču novadiem.
Beverīnas novada administratīvais cents atrodas Kauguru pagasta Mūrmuižā. Vairāk informācijas meklē: http://www.beverinasnovads.lv/index.php
Kauguru pagasts ir viens no blīvāk apdzīvotajiem pagastiem visā bijušajā Valmieras rajonā. Pagasta teritorijas apdzīvotības struktūras pamatu veido vairāki ciemi, vasarnīcu ciemi un izklaidus izvietotas viensētas. Lielākie no tiem Mūrmuiža un mazāki ciemi - Līči, Kauguri, Kaugurmuiža. Trīs lielākajās apdzīvotajās vietās – Mūrmuižā, Kauguros un Līčos dzīvo puse no pagasta iedzīvotājiem. Mūrmuižā – apmēram trešā daļa pagasta iedzīvotāju.
Brenguļu pagasta apdzīvojuma struktūras pamatu veido divi ciemi: Brenguļi un Cempi. Ciema struktūra ir īpatnēja ar to, ka teritorijā atrodošās mājas (pārsvarā lauku viensētas) izvietotas izklaidus un tādējādi objektīvi noteikt ciemu robežas nav vienkārši. Šīm teritorijām ciema statuss noteikts ar teritorijas plānojumu 2012.-2024.gadam.
Trikātas pagasta apdzīvotība koncentrējas pagasta vidus un dienvidu daļā, jo teritorijas ziemeļdaļu aizņem lieli mežu masīvi. Tajos pašā teritorijas ziemeļu stūrī atrodas apdzīvotā vieta Ūdriņas, kam ar teritorijas plānojumu noteikts ciema statuss – šeit kompaktā teritorijā ir apmēram 50 iedzīvotāju mājokļi ar atbilstošām tehniskajām infrastruktūrām.
Novada centrs Mūrmuiža ir bagāts ar kultūrvēsturiskiem objektiem. Šeit atrodas Mūrmuižas nocietinātais tornis, kas ir unikāla celtne Latvijā. Domājams, ka tas ir celts 16.gs. kā Cēsu bīskapa Oto Šenkinga ārpilsētas mājoklis. Tornī ir telpas, kas atgādina lūgšanu vietas, redzams sienu gleznojums un kamīna paliekas. Blakus atjaunotajā kungu mājā, tagad saimnieko Beverīnas novada pašvaldība. Savukārt Trikātā atrodas viena no vecākajām baznīcām Latvijā un Livonijas Ordeņa pilsdrupas. Gan Brenguļos, gan Trikātā un Mūrmuižā ir saglabājušas arī bijušo muižu atsevišķas ēkas. Brenguļos vēljoprojām darbojas viena no pirmajām HES Latvijā.
Īpaši viesmīlīgi ceļotājus sagaida dažādās novada saimniecībās un uzņēmumos, kas ir piemērotas vietas gan ceļotāju grupām, gan ģimenēm ar bērniem. Z/S "Abullāči" var iepazīties ar krūmmelleņu audzēšanu un iegādāties ogas, Piemājas saimniecība "Vīnkalni" organizēmeistarklases ar īstu itāļu picu pagatavošanu. Brenguļi ir slaveni ar Brenguļu alu un gardēžu sukādēm "Granberry", bet Trikātā nu jau stabilu vietu ieņēmusi šokolādes kārumu ražotne  "R Chocolate" ar iespēju baudīt un iegādāties dažāda veida šokolādi un saldējumu.
Novads lepojas ar aktīvās atpūtas iespējām - Beverīnas koka skulptūru parkā un labirintos iespējams apskatīt interesantus darinājumus no koka, spēlēt spēles un iziet pārsteigumu pilnu labirintu tikai pieaugušajiem. Atpūtas bāzē "Baiļi” vasarā iespējams īrēt laivas, doties plostu ekspedīcijās "Baiļu faktors", bet ziemā baudīt ziemas priekus slēpojot, snovojot. Brenguļu sporta hallē piedāvā telpas volejbola, basketbola un futbola cienītājiem, kā arī apgūt krosmintonu. Ir izveidoti vairāki pastaigu un velo maršruti. Asāku izjūtu cienītāji var apmeklēt brīvdabas piedzīvojumu parku "Ežu šķūnis" vai lāzerparku "Shooter".
 
Ikviens var izbaudīt arī Valmieras novada dabu, dodoties pastaigā pa Abula dabas taku, Mīlestības taku, vērot kā Abuls satiekas ar Gauju, apskatīt Bekuru dižozolu, laivojot pa Abulu baudīt skaisto Spreņu smilšakmens krastu un smilšakmens iežu atsegumu "Klimpu iezis" pie Upmaļu mājam, bet ceļojot ar kājām, velosipēdu vai auto - apskatīt mūsu dižkokus un kalnus.